Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/ecolog03/ecolog.org.ua/www/wp-content/themes/jarida_2.0.0/functions/theme-functions.php on line 1902
Тернопіль як «термос» — учимось економити | Український Екологічний Портал

Тернопіль як «термос» — учимось економити

Термомодернізація: брати приклад з Тернополя, а то й зробити ще краще

Голови громад Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Волинської, Рівненської, Хмельницької, та Закарпатської областей дізналися про переваги та можливості Програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні» (UPBEE).

Інформаційний семінар щодо оголошення четвертого етапу конкурсу цієї програми відбувся у Тернополі 29 квітня. Це місто не випадково обране для проведення такого семінару.

Виступаючи на відкритті з вітальним словом мер Тернополя Сергій Надал назвав це місто лідером з енергоефективності як на рівні окремих громадських будівель, так і міської інфраструктури в цілому. При цьому і сам мер і його колеги, зокрема, профільний заступник Владислав Стемковський, закликають чітко розрізняти енергоефективність і енергозбереження. Адже якщо головною метою другого є економія енергоресурсів (навіть шляхом недогріву), то першого – комфорт споживачів, наприклад, учнів та вчителів школи. Які після комплексу заходів отримують можливість навчатися та вчити. При цьому витрати на утримання будівель можуть навіть зрости. Щоб цього не сталося, зауважують тернополяни, треба уважно і якісно усе рахувати і оцінювати.

Радо вітав на Тернопільщині програму UPBEE і Степан Куйбіда, перший заступник начальника Тернопільської ОВА. Адже Програма надає можливість долучитися до вирішення проблем неефективних громадських будівель не лише обласному центру, а й іншим громадам області.

Про те, що програма UPBEE надає хороші шанси на покращення якості життя у громадах говорили також представниця Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Вайолейн Сільвестро Фон Камеке та представник Міністерства розвитку громад та територій Дмитро Петрунін.

Пан Дмитро особливо наголосив на ефективності такого інструменту, як кредит від ЄІБ. Адже ці кредити видаються під надзвичайно низькі відсотки і дозволяють ефективно підвищувати рівень управління енергоефективністю та якістю громадських будівель вже у найближчій перспективі.

Кратну вигоду від участі у Програмі отримують учасники Угоди Мерів – Схід. На цьому наголосив національний експерт цього проєкту Віталій Волков, який також модерував інформаційний семінар.

Традиційно багато питань учасників викликали доповіді ключового експерта технічної допомоги Дмитра Марусича «Технічні аспекти впровадження програми» та експерта технічної допомоги Бориса Пахолюка «Фінансові аспекти впровадження програми».

Остання – тому що фінанси – річ непроста і навіть хвилююча та місцями навіть небезпечна. А перша – тому що існують десятки правил та уточнень, які варто знати наперед, щоб не робити зайвої роботи. Зокрема, корисно розібратися, які заходи відносяться до термоефективних, які – ні, як скласти баланс тих та других заходів у проєкті так, щоб була дотримана вимога не менше 50% термоефективних заходів. А також коли, хто і як має підготувати та подати паспорт енергоефективності будівлі, пакет проєктно-кошторисної документації та хто має і може взагалі підписувати документи, які будуть фігурувати при укладанні договору між банком, міністерствами та громадою.

«Технічна підтримка кінцевих бенефіціарів та забезпечення якості від команди ПРООН впровадження програми» — з такою доповіддю виступила проєктна менеджерка ПРООН Анна Жовтенко. Допомога цієї організації надзвичайно цінна, але й контроль з їхнього боку прискіпливий.

В ході візиторської частини семінару учасники побачили як працює термомодернізація у одному з дитячих садків Тернополя, дізналися про те, в які цифри та суми як витрат так і економії виливаються комплексні заходи на цьому об’єкті.

Це дитячий садок-школа, побудований на початку 1980-х. Комплексна термомодернізація проведена за кошти ЄІБ у 2023-24 роках: утеплення фасадів (товщина мінеральної вати – 15 см), даху, підвалу; заміна вікон, монтаж рекуператорів тощо. Клас енергоефективності за підсумками робіт – «С». Економія як електроенергії (зокрема, влітку на кондиціонювання), так і тепла в результаті сягає 50%.

Ще один важливий результат покращення умов для дітей і вихователів – менша захворюваність.

Фото UPBEE

Програма «Енергоефективність громадських будівель в Україні» реалізується Міністерством розвитку громад та територій України, фінансується Європейським Інвестиційним Банком за підтримки Європейського Союзу через NIP та E5P, а також експертної і технічної підтримки

Менеджер Тернопільської міськради показує як проведено термомодернізацію стелі в укритті школи. Фото Олега Листопада/UPBEE

та NTU. Висновки та матеріали, представлені в рамках проєкту, є позицією авторів і можуть не відображати офіційну позицію донорів.

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*