Зоозахисники та Мінприроди об’єдналися, щоб заборонити використовувати тварин у цирках України

Щоб навчити ведмедя танцювати, йому підсмажують лапи під музику. Тож коли нещасна тварина чує приємні для глядачів, але страшні для неї звуки, то негайно починає піднімати то одну, то іншу кінцівку. Далеко не гуманними є й інші методи дресирування чотирилапих «артистів». Недарма беру у лапки слово артист – адже це люди вибирають професію добровільно. Дикі ж звірі і птахи стають рабами не за власним бажанням.

Зоозахисники у різних країнах давно і послідовно домагаються звільнення тварин від обов’язку виступати у розважальних закладах. Робляться такі спроби й в Україні — пишуть Активні громадяни. Так 9 листопада 2017 року люди з добрим серцем домоглися ухвалення рішення Київради №210/3217*. Це рішення не дозволяє допускати у столицю пересувні цирки, які використовують тварин. «Бізнесмени», які заробляють на експлуатації безмовних братів наших менших, з цим не змирилися і подали позов до суду з вимогою рішення Київради скасувати.

Розгляд тривав довго, але 19 березня 2019 року Окружний адміністративний суд м. Києва виніс рішення на користь гуманізму і закрив справу. Домогтися успіху вдалося завдяки активній кампанії, яку проводили небайдужі громадяни та завдяки гуманним статтям у законах України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та «Про тваринний світ».

Але, як ми знаємо, в нашій країні закони ще треба «змусити працювати» на належному рівні. Тому зоозахисники з Міністерством екології та природних ресурсів (Мінприроди) продовжують удосконалювати законодавство, з метою посилити захист прав братів наших менших. «Урядовий» (підтриманий і поданий у парламент Кабінетом Міністрів України) законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань захисту тварин від жорстокого поводження» (№ 9453) розроблявся фахівцями Мінприроди за участі представників громадськості. На жаль в процесі довгого і непростого узгодження законопроекту в його тексті відбулися зміни, які категорично не сприймаються зоозахисною спільнотою.  Зокрема, там з’явилася норма, яка скасовує нині діючу заборону використання тварин у пересувних цирках.

Тому зоозахисники заручилися підтримкою народних депутатів  Романа Семенухи, Антона Яценка, Павла Костенка і Вадима Івченка, і 16 січня 2019 року в Верховній Раді був зареєстрований альтернативний законопроект 9453-1 з такою ж назвою. У ньому теж ідеться про заборону використання тварин у цирках, заборону контактних зоопарків тощо.

Кожна команда відстоювала саме свій законопроект. Певний час тривало протистояння Мінприроди та активістів, відбувалися пікети тощо. Але, зрозумівши, що наміри обох сторін направлені на гуманізацію поводження з тваринами і що без взаємопідтримки не перемогти, керівництво міністерства і представники зоозахисних організацій знайшли час і сили зустрітися і домовитися про взаємодію та співпрацю.

Уповноважені провідних зоозахисних та екологічних організацій України (Асоціація зоозахисних організацій України – АЗОУ, Київський еколого-культурни центр – КЕКЦЄдина ПланетаВідкриті клітки, руху uAnimals та Захисти права тварин 3 квітня зустрілися в Оргуському центрі з міністром екології Остапом Семераком, його заступником Василем Полуйко й іншими чиновниками і узгодили план спільних дій з просування законопроектів.

«Ідея міністра екології пана Остапа Семерака про заборону використання диких тварин в цирках дуже прогресивна і ми всі її підтримуємо, – сказала «Активним Громадянам» віце-президент Асоціації зоозахисних організацій України Марина Суркова. – Але в законопроекті 9453 містяться норми, які зашкодять тваринам. Зокрема, легалізується жорстоке поводження з тваринами при законній діяльності та легалізуються пересувні цирки з тваринами. Наш законопроект 9453-1 забороняє використання тварин в цирках (як пересувних, так і стаціонарних), забороняє контактні зоопарки, дає визначення цирку та посилює відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Але сьогодні ми домовилися об’єднати ці два законопроекти і у доопрацьованому законі прибрати усі непорозуміння. Ми можемо і маємо співпрацювати з Мінприроди в питаннях захисту тварин, свідченням чому є  наша спільна успішна робота щодо відстоювання червонокнижного статусу лося». На цю тему читайте наш матеріал «Лось залишається у Червоній книзі»

«Ми (Мінприроди – Авт.) запропонували зоозахисникам створити робочу групу та посилити комунікацію щодо процесу проходження цього законопроекту у стінах парламенту, – зазначив, коментуючи «Активним Громадянам» підсумки зустрічі, міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. – Ця пропозиція була підтримана. Учасники зустрічі дійшли згоди про об’єднання законопроектів №9354 та №9354-1 та напрацювання на їхній базі  спільного законопроекту, що дозволить створити єдиний документ, який би всіх влаштовував. Насправді зоозахисники і держава мають спільну і єдину мету — захистити права тварин, який експлуатуються у видовищних заходах».

Близько 50 держав в світі повністю або частково забороняють використовувати в індустрії розваг тварин. Причин тому безліч: жорстокість методів дресирування, неможливість створити належні умови утримання та висока смертність при перевезенні, короткий термін життя «артистів», згубний вплив таких видовищ на психіку підростаючого покоління. В разі прийняття нового закону, передбачені серйозні покарання за знущання над тваринами — від штрафу у 3400 грн до восьми років позбавлення волі.

Олег Листопад

 

*Про припинення розміщення заїжджих пересувних цирків-шапіто з тваринами на території міста Києва

 

КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

V сесія VIII скликання

 

РІШЕННЯ

від 9 листопада 2017 року N 210/3217

 

Відповідно до Законів України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про тваринний світ», «Про охорону природного навколишнього середовища», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекцій», статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою захисту від страждань і загибелі тварин внаслідок жорстокого поводження з ними, з метою недопущення порушень благоустрою у м. Києві, а також враховуючи чисельні звернення жителів м. Києва, природоохоронних і зоозахисних організацій, Київська міська рада вирішила:

  1. Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації):

1.1. Рекомендувати забезпечити припинення розміщення заїжджих пересувних цирків-шапіто з тваринами на території міста Києва.

1.2. Рекомендувати не надавати погодження на розміщення заїжджих пересувних цирків-шапіто з тваринами на території міста Києва.

1.3. Довести до відома відділів контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій про прийняття цього рішення.

  1. Оприлюднити це рішення в газеті Київської міської ради «Хрещатик».
  2. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань екологічної політики.
Київський міський голова В. Кличко

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*