Як працює «шафранова» мафія України, поки «реформується» Держекоінспекція

За даними екологів, підсніжники, якими ще чверть століття тому можна було милуватися навіть у приміському київському Голосіївському лісі, наразі «відступили» від столиці на понад 100 кілометрів. Ці квіти, а також інші ранньоквітучі рослини стали жертвою жадібності на невігластва. Їх масовий збір здійснюється спеціалізованими напівмафіозними кланами. При цьому застосовуються варварські методи – первоцвіти часто вириваються з цибулинками, що означає повне знищення рослини.

На фото: Браконьєри виривають первоцвіти із землі з цибулинками, знищуючи популяції квітів повністю. Квіти вилучені учасниками рейду, який громадські активісти проводили у Києві 8 березня цього року

Інші учасники клану займаються логістикою – доставляють великі партії заготовленого до обласних центрів. Далі товар формується у невеликі партії і розвозиться на «точки». Продаж здійснюється через мережу «підставних», на ролі яких свідомо залучаються особи, які виглядають як соціально незахищені громадяни («бабусі»). На точці зазвичай виставляється 5-10-15 букетів. Про це пишуть Активні громадяни Решта дрібнооптової партії (2-5 ящиків або великих сумок) ховається у найближчому під’їзді, підсобці, багажнику припаркованого неподалік авто і підноситься «смотрящими» у потрібній кількості на «точку» в залежності від жвавості торгівлі і попиту.

На фото: Первоцвіти, вилучені учасниками рейду, який громадські активісти проводили у Києві 8 березня

До анексії Криму Росією і розв’язання нею війни проти України основним регіоном заготовки  первоцвітів, зокрема підсніжників, цикламена Кузнєцова та шафрану Гейфеля, була саме територія цієї нашої автономної республіки. Зараз підсніжники браконьєри заготовляють переважно у лісах Правобережної України, а шафрани та білоцвіт весняний – у Карпатах.

Пік браконьєрського промислу та торгівлі ніжними дивами природи припадає на 7-9 березня. За словами директора Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) Володимира Борейка, за сезон в Україні незаконно продається близько 20 млн первоцвітів. Така шалена кількість пояснюється практичною відсутністю боротьби з незаконним продажем ранніх квітів з боку поліції та екоінспекції. Громадські організації у своїй більшості також пасивні у цьому питання. Ті ж, які активно долучаються до захисту дикої природи, на жаль, мають багато точок для докладання своїх зусиль.

8 березня КЕКЦ спільно з ГО «Суспільний захист громадян» провели рейд в Києві щодо припинення незаконної торговки первоцвітами. Було затримано сім осіб, вилучено понад 3500 пролісків, білоцвітів весняних і шафранів Гейфеля. Загальний збиток, нанесений природі, склав 176 тис. грн. Складено протоколи.  Основний контингент торговців виявився з Чернівецької області.

«Всього за нашими підрахунками 7-8 березня цього року в Києві було незаконно продано близько півмільйона рідкісних первоцвітів. Кільканадцять років тому ситуація була набагато гіршою – у столиці продавалося до п’яти мільйонів екземплярів таких квітів. Завдяки постійній роботі громадськості, патріотично налаштованих чиновників КМДА та наразі ліквідованого Управління державної екологічної інспекції м. Києва обсяг продажів вдалося «збити» до 200-300 тис. за сезон. На жаль, у більшості інших обласних центрів та великих міст торгівля відбувається практично відкрито, ніхто її не зупиняє», — розповів нам Борейка.

На фото: Торгівля шафраном Гейфеля на Хрещатику в Києві. 7 березня 2019. Ні екоінспекції, ні поліції поблизу не видно

У 2018 році торгівля була в’ялою, але завдячувати варто лише природі. Як ви пам’ятаєте, наприкінці минулого лютого-початку березня були люті морози, тож квіти не поспішали вигулькувати з-під снігу.

На фото:Прес-конференція по збереженню рідкісних первоцвітів, проведена перед святом 8 березня, Володимир Борейко (зліва) та Олексій Король

Тим не менше, столичні екоінспектори, які тоді ще цікавилися цим видом порушень, склали близько 40 протоколів. На жаль, у новостворений після чергової реорганізації підрозділ, який відповідає за екопорядок у Києві та області – Державну екологічну інспекцію Столичного округу – «старі» інспектори не потрапили. А «нові» палкого бажання захищати первоцвіти поки що не виявляють. Нелегко залучити до цієї роботи і поліцію – і через її обмежені повноваження.

Які права мають для захисту первоцвітів державні екологічні інспектори, які – офіцери поліції, які – пересічні громадяни? — читайте у нашому огляді «Як Ви можете врятувати дикі квіти від знищення в Україні»

«Більше, ніж прості громадяни, можуть зробити громадські екологічні інспектори. Нам за підтримки свідомих народних депутатів вдалося відновити право громадських екоінспекторів складати протоколи за статтею 88.1 («Порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу») Адміністративного кодексу України (КУпАП), — продовжує  Борейко. – Чому довелося відновлювати? Адже на початку 2000-х громадські інспектори в галузі охорони довкілля мали такі ж практично права як і державні. Але президент Леонід Кучма усі ці права в одну мить скасував, бо боявся активних громадян як вогню. На сьогодні ми домоглися відновлення лише частини тих прав, тож роботи ще багато у цьому напрямку».

Інший учасник прес-конференції по збереженню первоцвітів,  заступник начальника Управління екології та природних ресурсів Київської міської державної адміністрації  Олексій Король розповів, що в цьому сезоні нарешті вдалося змусити Київський метрополітен дати соціальну рекламу, яка роз’яснює згубність торгівлі первоцвітами та закликає громадян не купувати ці рослини. Адже крім шкоди природі громадяни можуть нашкодити і собі – стаття 88.1 Адмінкодексу передбачає відповідальність не тільки продавців, але й покупців. Пан Король повідомив, що КО «Київзеленбуд» та його районними підрозділами створено рейдові бригади, які вже стежать за збереженням ранньоквітучих диких квітів.

«У нас дійсно практично ніде не зустрінеш вже підсніжників, – сказав Король. – Але скоро будуть сон-трава та конвалії. Деякі види сон-трави занесені до Червоної книги, а інші та конвалія – до  списку рідкісних рослин Києва, який затверджений рішенням Київської міської ради. Ми, на жаль, теж не маємо повноважень, тому залучаємо поліцію. У свою чергу офіцерам поліції у таких випадках потрібна наша допомога, адже вони не завжди можуть ідентифікувати квітку».

Як повідомив «Активним громадянам» Володимир Борейко,  найефективнішим способом протидіяти нищенню та торгівлі первоцвітами є вилучення товару у браконьєрів та нарахуванням їх збитків. Штрафи за статтями 88.1 і 90 відносно невеликі – від 510 до 3 655 грн. У той час як збитки лише за одну знищену (зірвану, зрізану) червонокнижну рослинку – 49 гривень. У букеті таких рослинок – до 50. Тобто один букет – це вже десь 2 500 гривень збитків. А у ящику (якщо вдається його виявити) – сотні букетів. Але тут є величезна проблема: нараховувати збитки можуть лише державні екологічні інспектори. Про роботу яких ви вже знаєте.

Хоча окремі працівники Держекоінспекції таки бачать проблему і успішно з нею борються. Ось що пише у Facebook начальник управління екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області Олександр Позняков : «Впродовж тижня інспектори Держекоінспекції Центрального округу разом з поліцейськими 5 роти Водного патруля Патрульної поліції Черкаської області, студентами–екологами Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького та лісовою охороною проводили заходи з охорони первоцвітів на території Холодного Яру, де в заказнику «Білосніжний» росте підсніжник складчастий. Також особлива увага надається охороні такої рослини як черемша (цибуля ведмежа), яка росте на території лісового масиву поблизу Ірдинських боліт. За тиждень (перед 8 березня – Авт.) зафіксовано перші порушення, на шістьох порушників складено адміністративні протоколи відповідно до статей 70, 90 КУпАП. Але основна робота яка проводиться — це профілактична, під час якої намагаємось пояснювати людям, що рослини потрібно зберегти для наших нащадків. Ми розуміємо, що є соціальний прошарок суспільства з незначним фінансовим забезпеченням, тому намагаємось втримати таких людей від порушень не штрафами, а проведеною бесідою та сильним українським словом».

З 2008 по 2018 рік том «Рослини» Червоної книги України потовщав удвічі. Яким буде видання, яке треба видавати вже зараз (перевидання відповідно до Закону про Червону книгу має відбуватися щодесять років),  – страшно навіть уявити.

Олег Листопад

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*