На Поліссі створюють біосферний резерват

Полісся недарма називають Амазонією Європи. Це волога лісиста та болотяна місцевість, що розташована на території чотирьох країн — України, Білорусі, Польща та Росії.

«Це територія з  величезними лісами, болотами, заплавами, озерами та річками. Це домівка рідкісних тварин і птахів. Це справжній скарб», — сказала GreenPost, експерт з природоохоронних питань Українського товариства охорони птахів, керівник проєкту «Полісся – дика природа без кордонів», , кандидат біологічних наук Ольга Яремченко.

 

Цьому унікальному регіону загрожує знищення через осушення боліт, масштабну меліорацію, добування «корисних» копалин, пожежі, надмірні рубки лісу, будівництво мегаканалу Е40 та інші фактори. Щоб запобігти знищенню європейської Амазонії, природолюби з України, Білорусі та Європи узялися створити тут міжнародний українсько-білоруський транскордонний біосферний резерват (ТБР) «Прип’ятське Полісся».  Роботи зі створення здійснюються в рамках транскордонного (Україна-Білорусь) проєкту «Полісся – дика природа без кордонів».

Географія української проєктної території була спочатку 13 районів чотирьох областей – Волинської, Рівненської, Житомирської та Київської. Загальна площа української частини ТБР: 757 тис. га.

Згодом було вирішено зосередитися на двох областях — Рівненський та Житомирський.

На території України впроваджується ГО «Українське товариство охорони птахів» у пратнерстві з Франкфуртським зоологічним товариством Франкфуртським зоологічним товариством (FZS), Німеччина, Білоруським товариством охорони птахів (APB), Британським орнітологічним фондом (BTO), Консервейшн Кепітал (СС) за фінансової підтримки фундації «Аркадія – благодійний фонд Лісбет Раузин та Пітера Болдвіна».

«Для збереження біологічного різноманіття та сталого використання ресурсів території з можливістю вивчати та відстежувати зміни в довкіллі. Нині до світової мережі біосферних резерватів входить 701 природоохоронна територія в 124 країнах. В Україні — 8 біосферних резерватів: Карпатський, Дунайський, Чорноморський, Асканія-Нова, Східні Карпати, Західне Полісся, Розточчя, Деснянський. Радіаційний біосферний заповідник «Чорнобильський» не має статусу біосферного резервату, хоча в назві присутнє «біосферний», — пояснив GreenPost експерт Українського товариства охорони птахів доктор біологічних наук Сергій Панченко.

«У 2019 році нашими дослідниками було ідентифіковано 33 ділянки природних лісів та потенційних пралісів», — розповідає Ольга Яремченко.

«Біосферний резерват — це це природоохоронна територія нового типу, ключовою метою якої є забезпечення гармонійного розвитку людини і природи Вона має більшу площу ніж, наприклад, традиційний заповідник; чітко зонована; включає не тільки ділянки природи, а й ландшафти, у тому числі  «окультурені» ландшафти, з традиційним землекористуванням. Також до резервату можуть включатися і змінені або деградовані екосистеми, які можна відновити до стану, близького до природного», — роз֦’яснює Ольга Яремченко.

Зона ядра — територія абсолютної заповідності. Зазвичай, ядро складають природні заповідники, заповідні зони національних і регіональних природних парків, заповідні урочища. Тут дотримуються найсуворішого природоохоронного режиму. Дозволені лише наукові дослідження і моніторинг природних процесів. Зона ядра може бути як однією великою територією, так і складатися з кількох дрібніших.

Буферна зона — оточує ядро та має чіткі межі. Зазвичай, це зони рекреації національних та регіональних природних парків, заказники та пам’ятки природи. Тут діють менш суворі обмеження, дозволена екологічно безпечна діяльність: проведення фундаментальних досліджень, туризм, освітні заходи. Можуть дозволятися й деяка господарська діяльність – вибіркові рубки, сінокосіння, збирання грибів та ягід тощо.

Транзитна зона — територія традиційного землекористування. Обмеження стосуються тільки тих видів діяльності, що можуть завдати непоправної шкоди природним комплексам, які охороняються в біосферному резерваті. Господарська діяльність, що відбувається у злагоді з природою, тут дозволена.

 

Як правило, перші дві зони відносяться до категорії природоохоронних територій, а третя не має статусу природоохоронної території.

Майбутній транскордонний українсько-білоруський біосферний резерват «Прип’ятське Полісся»  має величезну екологічну цінність.

«Це великі площі збережених ландшафтів, збережених природних екосистем: ліси, луки, болота, річки, стави. Тут багате біорізноманіття: рідкісні види ссавців, птахів, земноводних, плазунів. Тут представлені усі поліські ландшафти», — зазначає Сергій Панченко.

Історико-культурна спадщина території

За словами Сергія Панченка, до резервату планується включити декілька об’єктів, серед яких село, городище, церкви, музеї:

«Зокрема, планується включити до резервату Кам’яне село — геологічний заказник місцевого значення, розташований на схід від села Рудня-Замисловицька Олевського району Житомирської області, який являє собою скупчення великих оригінальних валунів, слов’янське городище, церкви Святого Василя (ХІІ ст.), Листвинська та інші; кургани скіфських часів, укріпрайон (перша лінія оборони ДОТів Другої світової війни), архаїчна дерев’яна будівля лісовиків древлянських часів «Норман», краєзнавчі музеї, архаїчні кладовища тощо» 

Переваги для громад

На думку ініціаторів створення резервату, це надасть чимало вигід і переваг громадам, які розташовані на території майбутнього ТБР.

 

«В Україні ядром резервату слугуватимуть території Поліського і Рівненського природних заповідників, , це складе 7,5% від загальної площі резервату. До транзитної пропонується включити населені пункти та зони навколо них, до яких входять експлуатаційні ліси, пасовища, сінокоси. У цій зоні може бути обмежене будівництво, яке спотворює ландшафт (шахти, кар’єри), робота шкідливих для довкілля підприємств, певні обмеження стосуватимуться осушення боліт й інших меліоративних заходів», — інформує Ольга Яремченко.

 

«Громади зможуть успішніше займатися виробництвом екологічно чистої місцевої продукції, ремісництвом, місцевими промислами. Сподіваємося й на розвиток транскордонних україно-білоруських відносин: спільні тематичні фестивалі, ярмарки, співпраця між навчальними закладами тощо», — додає екологиня.

Олег Листопад, https://greenpost.ua/news/na-polissi-stvoryuyut-biosfernyj-rezervat-i11156

1 комментарий

  1. Рішенням ЮНЕСКО від 2 лютого 1999 року ДБЗ включено до світової мережі біосферних заповідників у складі білатерального румунсько-українського біосферного резервату «Дельта Дунаю», завдяки чому одна із найбільших дельт світу стала практично повністю заповідною. У 2004 році відповідно до Указу Президента України «Про розширення території Дунайського біосферного заповідника» № 117 від 2 лютого площу земель, що передаються ДБЗ у постійне користування, збільшено на 1295 га (за рахунок земель Кілійського району) та загальну територію розширено на 3850 га (землі Татарбунарського району), які надані без вилучення у землекористувачів.

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*