Тварини-раби комерційних фотографів: що робити, щоб врятувати тварин?

Коммерческие фотографы очень жестоко обращаются с дикими животными – крокодилам заматывают скотчем пасть, ночные совы слепнут на солнце, змеям вырывают зубы, обезьяны зимой гибнут от пневмонии, белочек держат на привязи. Животные, попавшие в рабство к фотографам, постоянно страдают от голода и жажды, их бьют, пичкают психотропными веществами, содержат в ужасных условиях на чердаках и в подвалах. Кроме этого дикие животные не привиты и представляют опасность для фотографирующихся с ними. Например, только в Крыму от укусов обезьян каждый сезон (до анексії Криму Росією — УЕП) страдало до 300 человек. Более того, все животные, как выяснилось, приобретаются фотографами контрабандным путем.

Орел, врятований від пляжних фотографів, на реабілітації у Миколаївському зоо

Активистами были организованы пресс-конференции, а совместно с работниками милиции и Центром идентификации животных – рейды. В результате к сентябрю 2007 коммерческая фотосьемка с дикими животными на улицах Киева практически прекращена, — пишет сайт Киевского-еколого-культурного центра.

Але час минув, і ви можете зустріти мавп на Хрещатику, а орланів — на пляжі Чорного моря або у Карпатах біля туристичного автобуса. Що робити? Як зупинити цей жах?

«Мабуть і ви не раз бачили причепливих молодиків, — пише портал «Активні громадяни» — які за плату пропонують увіковічнитися з птахом, мавпою, а то й крокодилом у руках. Це незаконно (порушується Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3447-15) і – що головне – завдає мук тваринам.

Що робити, коли ви бачите на вулиці фотографа з дикою твариною

«Фотографування з дикими тваринами, так само як і «контактні зоопарки» та використання тварин у цирках, особливо пересувних – це ганебне явище, яке досі поширене у різних містах України, – зауважує еколог Наталя Атамась. – Що робити небайдужим зоозахисникам у таких ситуаціях? Для початку чесно зрозуміти, що намагаючись врятувати дику тварину від недоброчесного фотографа, ви матимете чималий клопіт і купу писанини. Це може зайняти від кількох годин до кількох днів. Діяти треба залежно від ситуації».

Ситуація №1. Відсутні ознаки жорстокого поводження з твариною. Дзвоните 102, викликаєте наряд поліції і чекаєте його прибуття. Стежте, щоб офіцери поліції перевірили, чи є у фотографа:

— паспорт чи інший документ, що засвідчує особу;

— ветеринарні документи на тварину (підстава — пункт 3.11.3 “Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або напіввільних умовах”);

— документи, що засвідчують право власності на дику тварину (підстава — пункт 3.1 того ж Порядку);

— дозвіл від Міністерства екології та природних ресурсів (Мінприроди) на утримання дикої тварини у неволі (підстава — стаття 8 Закону «Про захист тварин від жорстокого поводження»);

— документи, що підтверджують право на підприємницьку діяльність — ліцензія чи реєстраційне свідоцтво.

Відсутність будь-якого з цих документів – привід для складання протоколу у найближчому райвідділку Національної поліції, куди мають доставити порушника.

На ділі ж це вдається не завжди, бо поліцейські не вміють визначати, що це за тварина, чи вона дика, чи вона «червонокнижна» тощо. Це мають зробити працівники Державної екологічної інспекції (ДЕІ). До речі, Держекоінспекція займається саме дикими тваринами, а голубами, конями та іншими сільськогосподарськими тваринами займається Держпродспоживслужба. Тож екоінспекторів ДЕІ теж треба викликати відразу. Вони мають так само приїхати та скласти власний протокол. Але цього, скоріше за все, не станеться, бо, на відміну від поліцейських, вони маломобільні і часто не мають власного транспорту. Тож залучати ДЕІ до полювання на жорсткосердних фотографів краще заздалегідь – якщо, звичайно, ці фотографи десь промишляють постійно і регулярно. Тоді можна направити запит-звернення до ДЕІ з проханням провести позачергову перевірку дотримання екологічного законодавства (підготовлений Наталею зразок запита-звернення  розміщений в кінці матеріалу).

Важливо! У запиті обов’язково має бути слово «позапланова перевірка» та абзац,  де сказано про порушення Ваших конституційних прав. Інакше великий шанс отримати відписку. Цей лист треба або надіслати поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або під’їхати в екоінспекцію та зареєструвати його у канцелярії.

Ідеально, щоб на «точку», де промишляють фото експлуататори, крім поліції та екоінспектора прибули журналісти. Це належним чином простимулює усіх учасників заходу.

Якщо ДЕІ не приїде, то Вам буде важкувато. З нашої практики, поліція не дуже розбирається у нормах законів, які регулюють комерційне використання диких тварин. Якщо немає документів на хижих птахів, мавп і так далі, вони переходять у власність громади і мають потрапити до притулків чи зоопарку на «тимчасове утримання». Але поліція не дуже любить зв’язуватись саме з конфіскацією. Бо сам процес конфіскації тварини – це найтонше місце, він законодавчо чітко неврегульований».

Контакти територіальних органів можна знайти тут:  https://www.dei.gov.ua/posts/85
Контакти міжрегіональних територіальних органів: https://www.dei.gov.ua/posts/111

Ситуація №2. Є ознаки жорстокого поводження з твариною: штучно пофарбовані пір’я, тягання на ланцюжку, яскраве світло (для сов, лемурів та інших нічних тварин особливо небезпечне), споювання алкоголем, фотограф стоїть з тваринкою цілий день без перерви тощо.

Жорстоке поводження вже 100% компетенція національної поліції — стаття 89 Кодексу про адміністративні правопорушення («Жорстоке поводження з тваринами»), або ж стаття 299 Кримінального кодексу України. Також згідно зі статтею 25 Закону про захист тварин від жорстокого поводження «при поводженні з тваринами під час проведення спортивних, видовищних заходів, відео- та фотозйомок не допускається заподіяння їм травмувань, болю, знівечення, їхня загибель».

Всі ці статті нормативно-правових актів Ви маєте знати та весь час озвучувати поліцейськім, бо вони часто про це і гадки не мають. Окрім того, має бути фільмування процесу, особливо у випадку жорстокого поводження, бо стаття 299 ККУ потребує залізних доказів.

Ваша впевненість — це більша частина успіху. Стійте поруч з поліцейськими та ввічливо й наполегливо з кам‘яним лицем та залізним голосом перераховуйте усі пункти всіх статей Законів України та Кодексів, які порушує фотограф та під дію яких він потрапляє – і великий шанс, особливо для птахів, що він добром просто віддасть тварину.

На уточнююче запитання «Активних Громадян» наскільки складно домогтися приїзду ДЕІ та/або поліції,  Наталя Атамась відповіла так: «Тут принцип приблизно такий. Небайдужий громадянин Першого левела: викликає поліцію, сам чекає поруч, повторюючи пункти законів та кодексів, вона не їде, він дзвонить ще раз, чекає, вона не їде, він дзвонить ще раз, далі в нього закінчується час на чекання, він має йти. Це вже дуже корисно і непогано.

Небайдужий громадянин Другого левела: робить все, що й Небайдужий-1, але потім, прийшовши додому, пише листа у Держекоінспекцію та правильно його відправляє. Це вже подвійна користь Другого левела.

Небайдужий громадянин Третього левела робить оце все, отримує листа-відписку від ДЕІ, продовжує завалювати їх листами, підключаючи до цього родичів та знайомих, знаходить в Інтернеті двох «затеганих» людей і питає у них, як йому найкраще діяти далі, знаходить телефони Держекоінспекції і таки добивається позапланової перевірки точки. Далі вже йдуть Левели 4, 5 і так далі».

Від редакції: Важливе доповнення: ст. 88-1 Адмінкодексу, яка якраз і регламентує роботу екоінспекції щодо тварин, на яких немає документів. Тобто потрібно викликати екоінспекторів на підставі саме цієї статті, вказуючи, що на тварин немає документів. Також треба пам’ятати про ст. 90 Адмінкодексу, яка стосується червонокнижних тварина. Іще: для полювання на безсердечних фотографів в принципі можна обійтися і без позапланової перевірки – це може бути і просто рейд (рейдова перевірка).

Цікаво, що сама Держекоінспекція на сторінках свого аканту у ФБ якраз закликає громадян не бути байдужими до випадків жорстокого поводження з тваринами і повідомляти про них ДЕІ: «Державна екологічна інспекція України просить громадян, що стали свідками жорстокого поводження з дикими тваринами, або утримання таких тварин в неналежних умовах – одразу ж повідомляти про побачене територіальні або міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції. Саме до повноважень Державної екологічної інспекції України та її територіальних або міжрегіональних територіальних органів належить:

— регулювання чисельності диких тварин;

— утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах;
перевірка наявності документів, що підтверджують законність набуття диких тварин, у тому числі тих, що занесені до Червоної книги України;

— перевірка наявності дозвільних документів на утримання та розведення диких тварин;

— перевірка ввезення в Україну і вивезення за її межі об’єктів тваринного світу та знарядь їх добування;

— захист диких тварин від жорстокого поводження;

— перевірка законності набуття у приватну власність об’єктів тваринного світу.

Пам’ятаймо, збереження життя диких тварин, що знаходяться у неволі – залежить від кожного з нас. Аби не втратити дорогоцінний час, варто якнайшвидше звертатись до Держекоінспекції або її територіальних та міжрегіональних територіальних органів.

Телефон гарячої лінії Держекоінспекції: (044) 521-20-38.

Боротися з мучителями тварин дуже складно. У них є нерідко дуже цікаві документи: наприклад, від ялтинського зоопарку «Казка» в окупованому Криму – спробуйте перевірити достовірність таких паперів! Тобто без закону, в якому буде чітко написано «Не можна використовувати диких тварин для фотографування» — реально справа не зрушиться.

Для нинішнього скликання парламенту зоозахисники підготували проект закону №6598 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу)». Ми навіть домоглися його розгляду у сесійній залі, але не вистачило буквально одного голосу. Як тільки буде обраний новий парламент і сформовані профільні комітети, зоозахисники та журналісти продовжать роботу з ухвалення сучасного зоозахисного закону.

Як домогтися ухвалення закону про захист тварин від фотографів-мучителів?

Пишіть лист-вимогу ухвалити закон, де буде чітко записано «не можна використовувати тварин для фотографування», а у Адмінкодексі буде стаття про покарання за це. Направляйте цей лист кандидату або партії, за яку будете голосувати. Або (якщо читаєте вже після виборів) — вже обраним. Пишіть звернення на ФБ, поширюйте іншими способами. Ставте хештеги #захистіть_тварин та інші.

Про ваші дії та реакцію політиків розкажіть нам — ми узагальнимо цей досвід і напишемо про нього на Укрекопорталі.

Завантажити ЗВЕРНЕННЯ (зразок підготувала Наталя Атамась)


В.о. голови Державної екологічної інспекції
Яковлєву І.О.
01042, м. Київ, Новопечерський провулок, 3, к. 2

_________________ПІБ____________________

_______________місце проживання_________

_____________контактний телефон__________

__________е-мейл________________________

«___»__________ 2019 рік

Запит на позапланову перевірку

Шановний Ігоре Олеговичу!

Я, _________ПІБ_______________________________________________, звертаюсь до Вас з питання використання диких тварин з комерційною метою – фотографування у м. ___________.
Мені стало відомо, що на вулиці __________________(вкажіть точну адресу ) невідомі особи пропонують послуги фотографування з ___________________________. (мавпами, орлом тощо). Таке використання диких тварин є прямим порушенням Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 «Порядок утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах».
Тому вважаю, що має місце порушення статті 50 Конституції України та порушення моїх конституційних прав на безпечне довкілля та погіршення стану природного навколишнього середовища.
Акцентую Вашу увагу на тому, що деякі дикі тварин є об’єктами міжнародної конвенції СІТЕС – «Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення», яку ратифікувала Україна у 2000 році. Тому утримання цих тварин регламентується не тільки українським, а й міжнародним законодавством.
Відповідно від вище викладеного прошу Вас провести позапланову перевірку та встановити:
1. Вид диких тварин та їхню кількість, яких використовують для фотопослуг особи за адресою __________________________________________________________________.
2. Право власності на тварин, а саме документи, що підтверджують легальність набуття у власність.  Законність набуття у приватну власність об’єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об’єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку.
3. Наявність документів дозвільного характеру, до яких належать дозвіл Міністерства екології та природних ресурсів України.
4. Наявність ветеринарно-санітарних паспортів на тварин, ветеринарних свідоцтв, ветеринарних карток, ветеринарних довідок, які видані державними інспекторами ветеринарної медицини або уповноваженими чи ліцензованими лікарями ветеринарної медицини, що підтверджують ветеринарно-санітарний стан тварин видані відповідно до Закону України «Про ветеринарну медицину».
5. Умови утримання тварин згідно до «Мінімальних норм та площ для утримання та розведення диких тварин (з розрахунку на одну особину)», а також «Порядку утримання та розведення диких тварин в умовах неволі та напіввільних умовах».
6. Відповідність умов утримання тварин та відсутності чи наявності ознак жорстокості згідно вимог статті 7 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».
Прошу передати запит до територіального органу Державної екологічної інспекції України у м. ______________.  Прошу направити мені копію Акту перевірки даного закладу (місця).

Письмову відповідь про результати розгляду Запиту прошу надати в електронному вигляді у визначений законом строк на електронну адресу: _________________, контактний телефон: ______________.

Додатки на ______ аркушах.

«__»_______              ___________підпис_____________________ ПІБ


Завантажити ЗВЕРНЕННЯ

 

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*